Oprema u teretani je sastavni dio svake teretane da bi ona bila teretana, a ne dvorana za vježbanje. Svaka teretana je opremljena velikim izborom opreme koja može zbuniti početnike. Zašto postoji tako veliki izbor opreme, čemu služe i kako ih koristiti? Koja je razlika između sprava za vježbanje, bučica, ploča, šipki i girji? Sigurno ste čuli i za TRX, kao i za razne gume, klupe i stepere. Kako prepoznati olimpijsku šipku?
Sprave za vježbanje
Sprava za vježbanje, odnosno mašina (od eng. machine) je sastavni dio svake teretane. Svaka sprava za vježbanje je sastavljena od nekoliko mehaničkih dijelova vezanih sajlama, zglobovima ili osovinama gdje je jedan dio sprave uglavnom statičan (pričvršćen, nepomičan, fiksiran), dok drugi dio pomičemo mi, svojim mišićima, točno određenim pokretom.
Opterećenje na spravi za vježbanje se može mijenjati, odnosno prilagođavati po potrebi.
Izvođenje vježbe na spravi za vježbanje ima točno određenu putanju i ne može se mijenjati, ali svaka sprava se do određene mjere može podesiti korisniku po visini, odnosno antropometriji (dužini ruku, nogu i trupa).
Bučice
Bučice (dumbells) su vrste utega koji, uglavnom, imaju fiksnu masu. Dakle, postoje bučice od 1 kg, 2 kg, 3 kg pa sve do 30, 40 ili čak 50 kg. Pri manjim masama, razmak između dvije bučice je po 1 ili 2 kg, a na većim masama razmak je uglavnom 2 pa čak i 4 kg.
Bučice nisu vezane za sprave, dakle koriste se samostalno i zbog toga pripadaju slobodnim utezima. U teretani stoje na stalcima za utege i uvijek su poredani po veličini, tj. masi.
Postoje i bučice na kojima se može mijenjati masa skidanjem ili dodavanjem ploča s krajeva, ali se takve bučice uglavnom koriste za kućne treninge (jer doma nemamo mjesta za setove bučica različitih masa, jednostavnije je imati jedan par bučica s podesivim opterećenjem).
Mogu biti metalne, ali u zadnje vrijeme češće možemo vidjeti bučice obložene gumom. Guma je toplija, mekša, ne klizi iz ruke.
Šipke
Šipke (barbells, bars) su vrste slobodnih utega koji imaju fiksnu masu. Najpoznatija šipka se zove olimpijska i ima masu 20 kg.
Krajevi olimpijske šipke su zadebljani (po tome ćete je prepoznati), a s njom uglavnom radimo vježbe poput čučnjeva ili potiska s klupe za prsa.
Postoje slične šipke bez zadebljanih krajeva, kao i lakše i kraće šipke, ali i šipke iskrivljenog oblika. Masa im može biti 7, 10 ili 15 kg. Primjerice, EZ šipka se koristi za određene vježbe za ruke, a masa joj je uglavnom oko 7 kg.
U novije vrijeme u teretanama se mogu pronaći i kraće šipke s fiksnim masama od 10 do 40 kg s fiksnim pločama na krajevima, a možete ih pronaći na predviđenom posebnom stalku spremne za korištenje.
Ploče
Ploče (plates) su vrsta slobodnih utega koja se koristi na šipkama ili na spravama kada je potrebno povećati opterećenje u određenoj vježbi.
Ovi utezi se zovu ploče jer su plosnatog oblika s rupom u sredini (kako bi se mogle sigurno koristiti na šipkama i spravama). Primjerice, bučicama ne možemo povećati opterećenje na šipkama ili spravama jer ih ne možemo fiksirati na šipku ili spravu, ploču možemo.
Ploče se na šipkama ili spravama osiguravaju predviđenim osiguračima. Mogu biti metalne, ali sve su popularnije ploče obložene gumom (mekše su za korištenje, toplije, ne klize iz ruku, ne škripe…).
Girje
Girje (kettlebells) su utezi oblika kugle s ručkom na jednom kraju pa podsjećaju na malu torbu. Imaju fiksnu masu, dakle jedna girji od 10 kg ne možete mijenjati masu.
Ali postoje girje od 2 kg pa sve do 24 i više kg. Razlika između dvije girje je uglavnom dva kilograma. Također pripadaju slobodnim utezima jer nisu vezane za spravu koja je pričvršćena (fiksirana), odnosno ima statični mehanički dio.
Vrlo često se koriste kod funkcionalnih treninga, odnosno treninga pri kojem izvodimo svakodnevne uobičajene pokrete (primjerice pregibanje, sjedanje, ustajanje, podizanje s poda…).
Stalci
Stalci (racks) su mjesta za odlaganje bučica, šipki, ploča i girji. Najveći stalak za šipku se zove stalak za čučnjeve (češće se koristi naziv na engleskom: squat rack) i uglavnom se koristi upravo za tu vježbu, za čučnjeve.
Tamo se odlaže šipka s kojom se rade čučnjevi. Ostali stalci su manji i na njih odlažemo kraće šipke ili bučice, ploče i girje. Stalke ne pomičemo, ne podižemo. Oni u teretani služe kao mjesto na koje odlažemo spomenute utege.
Klupe
Klupe (na engleskom: bench) su dio opreme u teretani na kojima sjedimo ili ležimo dok izvodimo određenu vježbu. Neke klupe su fiksne i naslon im je nepomičan (ravan, s nagibom ili uspravan), dok na nekim klupama naslon možemo prilagođavati vježbi, odnosno možemo im mijenjati nagib.
Ravne klupe se koriste za vježbe pri kojima se leži, primjerice za potisak s klupe za prsa odnosno bench press, kosa klupa se najčešće koristi pod nagibom 30° za sličnu vježbu za prsa, a uspravna klupa se koristi za potisak za ramena sjedeći.
Klupe nisu namijenjene za gaženje. Postoji i posebna uspravna klupa koja se zove rimska klupa, a na kojoj se ne leži niti sjedi, nego stoji na rukama dok se izvode vježbe za trbuh, ruke ili prsa.
Steperi
Steperi (steppers) su klupice koje su namijenjene za gaženje na kojima možemo izvoditi iskorake (step up). Visina stepera je uglavnom podesiva. Imaju raznu namjenu u raznim vježbama.
Lopte
Lopte (eng. ball) su vrlo korisna oprema za razne vježbe od trbušnjaka do vježbi za noge.
Najpoznatija je medicinska lopta koja ima fiksno opterećenje. Dobro opremljene teretane imaju medicinske lopte raznih opterećenja od 1 kg do 10 kg.
Pilates lopta je velika lopta, bez opterećenja, ali postoji u tri dimenzije, promjera 45 cm, 55 cm i 65 cm. Odgovarajuću loptu birate po svojoj visini.
Najmanje poznata lopta je bosu lopta, oblika polulopte. Bosu lopta koristimo kada vježbamo stabilnost.
Gume
Gume (bands) su korisna oprema u teretani za dodatno povećanje opterećenja u određenim vježbama. Postoje male gume malog promjera, velike gume velikog promjera i raznih opterećenja (debljine i rastezljivosti).
Pilates gume su široke trakaste gume koje imaju slobodne krajeve.
TRX trake
TRX trake su viseće široke nerastezljive trake koje se obično vežu visoko na zidu ili stropu teretane, s ručkama na krajevima za čvršći hvat.
Zapravo se radi o američkom brendu fitness opreme koji su uvriježio kao naziv za traku za vježbanje.
Prednost ove trake je što je prenosiva, vrlo praktična, lagana, zauzima jako malo mjesta prilikom pohrane pa je idealna i za kućni trening, ali uz pomoć nje se može vježbati svaki dio tijela.
Švedske ljestve
Švedske ljestve su drvene široke ljestve pričvršćene na zidu teretane na kojima se izvode vježbe istezanja kao i vježbe za trup.
Podloge
Podloge (eng. exercise mat) su prostirke na podu teretane koje služe kao zaštita prilikom izvođenja vježbi na tlu.
Kardio sprave
Kardio sprave su električne sprave na kojima se izvode vježbe za kondiciju i jačanje kardiovaskularnog sustava, odnosno aerobne vježbe.
U kardio sprave ubrajaju se: traka za trčanje (treadmill), sobni bicikl (stationary bike), sprava za veslanje, odnosno ergometar (rowing machine), orbitrek, pokretne stepenice (stair master), sprava za rolanje (wave), bicikl za ruke (stationary hand cycle)…
Rukohvati i špage
Rukohvati i špage (handles and ropes) su pomoćna oprema bez koje nije moguće koristiti određene sprave.
Postoje rukohvati raznih dužina i oblika ovisno za koju ih spravu, odnosno vježbu koristimo.
Najpoznatiji rukohvati su široke i uske šipke koje se sigurnosnim konektorom spajaju na sajle.
Osigurači
Osigurači (barbell collars) su pomoćna, ali vrlo važna oprema u teretani koju koristimo kada želimo osigurati ploče koje smo naslagali na šipke kako ne bi skliznule niz šipku dok vježbamo.
Time pazimo na vlastitu sigurnost, ali i sigurnost ostalih korisnika teretane i opreme.
Ogledala
Ogledala (mirrors) su sastavni dio svake teretane, a služe za promatranje izvođenja vježbi, odnosno pokreta iz kuteva koji su nam nedostupni te pravilno usvajanje izvođenja, a time i sigurnosti i sprečavanju od ozljeda.
Dakle, ogledala ne služe zato da bi se gledali i popravljali šminku, radili selfie fotografije ili se divili sami sebi kao što većina početnika misli, iako ništa od toga nije zabranjeno. Slobodno napravite fotografiju ili se divite svom napretku dok god ne smetate drugim korisnicima teretane koji se trude fokusirati na mišiće pod velikim opterećenjem.
Ako imate bilo kakvih pitanja u vezi opreme u teretani ili ste u svojoj teretani pronašli neku opremu koja ovdje nije spomenuta, slobodno pošaljite sliku putem kontakt obrasca ili ostavite komentar u nastavku.