Većina nas je krenula teretanu nadajući se da će nam vježbanje u teretani biti dobar „alibi“ za lošu prehranu jer je tako jednostavnije, zar ne? Zapravo, kada ste na početku, jednostavnije se čini pojačati trening ili dodati još koji trening u tjedan dana, nego pripremiti zdravi doručak, odnosno promijeniti prehrambene navike, zar ne?
Prije nego pročitate tekst do kraja, probajte se prisjetiti razloga zbog kojeg ste krenuli vježbati. Znam da vam ne moram pisati natuknice jer je jedan od glavnih motiva, odnosno pokretača: želim jesti što god hoću, koliko god hoću, ali da ne brinem o broju na kućnoj vagi.
Nažalost, da.
Najgore je ako ste to primijetili na svojoj koži, a još je gore ako i dalje niste baš ništa poduzeli u vezi toga. Naravno, sve ovisi koji vam je cilj. Ako ste zaista krenuli vježbati samo zato da bi mogli više jesti nekvalitetne namirnice, čak dapače, u tome uživate i uopće ne brinete o kilogramima ili kućnoj vagi, vaš izbor.
No, čak i tada, ako vam već nije stalo do izgleda, vremena kojeg trošite na vježbanje ili novaca, trebali biste razmisliti koliko loša prehrana utječe na vaše zdravlje i pozabaviti se kvalitetom života na „duže staze“.
Kvalitetan trening nije izgovor za lošu prehranu
Ali ako ste jedan/jedna od onih kojima je stalo do svega navedenog, kvalitetnim treningom nećete „poništiti“ sve ono loše što ste pojeli ili mislite pojesti nakon treninga. Trening nije „pretvarač“ loše prehrane u mišiće, niti trening može potrošiti te kalorije tako kako ste vi zamislili.
Metabolizam je vrlo kompleksan zbog čega će se većina tih loših namirnica opet pohraniti u obliku masnih naslaga, bez obzira na dužinu trajanja treninga ili frekvenciju (broj treninga u tjednu).
Osim toga, s lošom prehranom, sigurno nećete moći napraviti svoje najbolje treninge niti ćete imati energije ili kondicije za odraditi kvalitetan trening kako bi to napravili da se hranite pravilno. Uglavnom su takvi treninzi pravo gubljenje vremena, novaca, ali i strpljenja ako vježbate s osobnim trenerom.
Prehrambene navike su samo navike, a navike se mijenjaju
Znam da početnicima ovakve informacije ne zvuče jednostavno i da je već sama organizacija vremena za treninge ogroman uspjeh u životu. Organizirati prehranu je svakako korak iznad toga i zvuči kao nemoguća misija pa se svi radije priklonite jačim i/ili češćim vježbanjem u tjednu kako bi „nadoknadili“ nedostatak volje i mašte prilikom pripremanja zdravijih obroka.
Ali nitko vas ne traži da istovremeno odjednom krenete vježbati i potpuno iz korijena promijenite i svoju prehranu. Ako do sada niste imali običaj doručkovati, niste imali običaj redovito kuhati, niste imali običaj piti kavu bez šećera ili ste baš imali običaj pojesti nešto slatko nakon ručka, u redu je, ljudi smo.
Kako ste stekli takve navike, s vremenom ćete steći nove. Jer su to samo navike, odnosno ponašanje koje ste toliko puta ponovili da je prešlo u naviku.
Krenite s doručkom
Mijenjanje navika se radi malim, jednostavnim koracima i promjenama, u fazama koje su vam prihvatljive i održive na duži period, a u kojima nema velikog izlaska iz zone ugode.
Primjerice, ako ste do sada imali neurednu prehranu (bez ikakvog reda i plana), možete krenuti s promjenom navike ubacivanja doručka u danu. Uzmite si tjedan dana kako bi si pripremali doručak bez obzira kakav je plan prehrane nakon toga. (Op.a. Kako znate da ste usvojili naviku doručka? Kada svane jutro, a vi se budite gladni.)
Nakon tih tjedan dana, zadržavajući naviku doručka, posvetite se večeri i za večeru jedite namirnice koje su prikladne za to doba dana. Potražite recepte, isprobavajte ono što vam se sviđa. Nitko vas ne tjera da jedete istu večeru ili da jedete „slanu“ večeru ako pred spavanje volite jesti slatko.
Potom se prebacite na recepte za ručak zadržavajući naviku kvalitetnog doručka i večere. Kod ručka je vrlo jednostavno što možete skuhati veću količinu i podijeliti na dva ili tri dijela pa od ručka dobiti i dodatan obrok ili čak dva.
Ukoliko ne volite jesti iste obroke u danu, međuobroci nikada nisu bili problem jer vrlo jednostavno možete ubaciti nekakav proteinski puding, posni sir ili proteinsku čokoladicu koja će upotpuniti vaš dnevni jelovnik.
Prehrambene navike se uče
Kao što možete primijetiti, promjena prehrambenih navika je proces promjene ponašanja koji se uči, koji traje. Nitko nije svoje navike promijenio preko noći jer se ne radi o jednom obroku, nego o planu prehrane i vašem ponašanju u odnosu na njega, odnosno navikama koje se ponavljaju kroz dan, iz dana u dan.
Stoga, ukoliko zaista želite promjene u svom izgledu i zdravlju, ukoliko želite više snage na treningu ili bolju kondiciju, morate promijeniti i svoje ponašanje u odnosu na prehranu.
Vježbanje je sigurno već jedan od kvalitetnih koraka u promjeni ponašanja na tom putu, ali nije jedino i konačno rješenje, kao ni izgovor za lošu prehranu, nego baš suprotno, trebao bi biti prvi korak i jako dobar razlog zašto promijeniti i prehrambene navike.
Za kraj zapamtite jedan ljudski savjet: Greške se događaju.
Budite uporni, prisjetite se svog cilja iz dana u dan i bez obzira na brzinska rješenja, nepripremljenost, bez obzira na preskakanje obroka, uvijek nastavite gdje ste stali.
Kao što ni kvalitetan trening nije izgovor za lošu prehranu, tako ni odustajanje nikada nije bila opcija ako imate cilj.
Ako i dalje niste sigurni kako krenuti, javite mi se ovdje, a ako samo trebate motivaciju za ustrajnost, provjerite moju facebook stranicu.